Vantaan Karjala-seura ry

Karjalan Liitto
 
Karjalan_vaakuna2

Syyskok9

Syyskokous ja syntymä-
päiväkahvit 10.10.2017 .


Evakkoäiti patsaallaEvakkoäiti patsaalla 5.6.2015


KunniavartioKunniavartio 17.5.2015


Sääntöjen mukaan seuran tarkoituksena on

toimia karjalaisten ja karjalaisuudesta kiinnostuneiden kulttuuri- ja etujärjestönä tehdä toiminnallaan tunnetuksi Karjalaa sekä vaalia ja kehittää karjalaista kulttuuria.

 

Seuran toiminnan rungon muodostavat kerran kuukaudessa pidettävät tarinaillat Myyrmäessä Vantaan Kaupungilta seuran käyttöön saadussa Aikuisopiston tilassa, Vaskivuorentie 10, 3 kerros.

 

Tarinaillat joka kuukauden toinen tiistai (ei kesä-elokuussa) alkavat klo 16.30 kahvitarjoilulla, jonka jälkeen kuulemme eri aihepiireistä esitelmiä, mm. Karjalasta ja karjalaisuudesta. Yksi ilta vietetään musiikin merkeissä ja lauluilloissa on vieraillut myös ammattimaisia viihdetaiteilijoita.

 

Seuran ohjelmaan on kuulunut myös retket Karjalaan ja Viroon sekä teatterikäynnit.


Seuran jäsenmäärä on kasvanut vuosittain, vuoden 2017 lopussa jäseniä oli 150.

 


Hallitus
Puheenjohtaja
Oili Parjo, puh 040-7094431
oili.parjo@welho.com

Varapuheenjohtaja,
Markku Weckman, puh 0400-703904
markku.weckman@elisanet.fi
 
Sihteeri
Tarja Andersson, puh 040-7153538
vks.sihteeri@gmail.com
 
Tiedottaja
Marianne Gahan, puh 0400-777910
marianne.gahan@hotmail.com

Kullervo Ahlroth, puh 0400-668713
kullervo.ahlroth@kolumbus.fi
 
Paavo Kiiski, puh 050-4486705
paavo.kiiski@gmail.com
 
Esko Ruuska, puh 040-7481209
ekotako@hotmail.com

========================
Hallituksen avustaja
Tarja Ruuska, puh 045-1107776
ekotako@hotmail.com

Rahastonhoitaja ja jäsenasiat
Sinikka Konttinen, puh 045-1336280
sinikka.konttinen@outlook.com

========================
in memoriam

Kunniapuheenjohtaja 
Pertti Viinanen 2009 -2012


Puheenjohtaja 
Terttu Harlu 2012 - 2013


 
Poutapilvi web design Oy